Het is klaagmuurweer in de Alpen momenteel: volle westcirculatie. De mussen dooien van het dak. Het is nevelig. Het regent af en toe licht. Zie hierboven Zell am See Kaprun. OK thuis in Nederland is het nog veel beroerder! En morgen hebben we storm! En die storm die trekt gelukkig in de Alpen de sneeuwgrens als een rolgordijn omlaag. Tsjakka!
Van +6ºC op 1500m naar -4ºC binnen 24 uur mag je gerust een temperatuurcrash noemen. Hangt allemaal samen met een venijnige kleine dochterdepressie van de moederdepressie over Scandinavië. Maar nee het is nog veel extremer!
Binnen 36 uur gaan we van +12°C op 1500m naar -8°C!!!
Het wordt echt heftig morgenavond. 40 knopen gaan we halen en vanaf 41 knopen heb je windkracht 9 = storm.
Windstoten kunnen gaan oplopen tot orkaankracht. Ergens langs de kust slaat het felste weer in.
En we zoeken mensen die in de Wintersport-Arena Sauerland zitten nu. Die moeten echt opblijven in de nacht op vrijdag en gaan beschrijven wat ze meemaken. Dat wordt een zéér heftige sneeuwstorm.
Hoeveel gaat er vallen? Hierboven zie je de accumulatie in de warme fase en dan verder in de koude fase. Trek de getallen dus van elkaar af. Voor het gemak kunnen we zeggen dat er overal aan de oostelijke noordkant 10cm gaat vallen.
Hetzelfde voor het oostelijk Alpengebied! Niet slecht! Savoie Mont Blanc en de Portes du Soleil Swiss side lijken ruim 10cm te krijgen. Delen van Zwitserland wel 20cm. En hoe verder?
Om te beginnen stopt de sneeuw op de reisdag zaterdag. Eerder dachten we nog dat het een zwarte zaterdag zou worden. Nu dus einde van de sneeuwval en een zachtere zonnige tussenfase. Zo zie je hoe de modellen nog kunnen springen… maar…
…. ik heb al vaak gezegd dat soms een voorspelling op middellange termijn de mist in kan gaan terwijl een vroeg gespotte meteofiction gewoon netjes gaat uitkomen. Al een week praat ik nu over de “cirkelzaag” die uiteindelijk de Alpen weer helemaal de kou gaat indrukken. Dat gaat dan na dat zachtere zonnige weekeinde gebeuren. Spectaculair! Wat een monster! Zeker een zuidkantdump van meer dan een halve meter en aan de noordkant minstens 25cm tot in de dalen.
En dan de überverrassing van de run van het Amerikaanse model: vrijdag 10 maart een echte wintersituatie op de kaarten waarin we in Nederland weer in de vorst komen. Dat is dus pure fantasie maar we houden het in de gaten. Omdat ik een trage start maak vandaag weten we over een kwartiertje al wat het Amerikaanse model dan weer uitspuugt!
104 reacties
Gesloten voor reacties.