Het beeld van hedenavond maar ook de afgelopen dagen en het houdt nog wel even aan in de lage landen: laaghangende bewolking, nevel en mist bij dikke plustemperaturen. Wie heeft er geen zin in dit te ontvluchten?
Het reisdoel is (véél) sneeuw en Kaiserwetter of Grand Beau wat mij betreft. Dat komt wel goed zoals we weten. Met de witte kerst tot in de laagste dalen zou het helemaal perfect zijn. Dat laatste was en blijft een beetje spannend maar gaat er toch steeds beter uitzien. Van oost naar west verwacht ik nu een sneeuwgrens voor de huidige neerslag van 700 tot maximaal 1200 meter, in het uiterste westen van Zwitserland misschien tijdelijk iets hoger. En nog wat warmer in de Franse Alpen maar die houden het droog, ook prima dus. Vooralsnog sneeuwt het in Zell am See en lijkt er toch alweer een aanzienlijk laagje vers poeder gevallen te zijn; vergelijk bovenstaande foto (hier in het groot) maar eens met deze van afgelopen middag (let op de weg op de voorgrond)
Na wat regen tussen 18.00 uur en 20.30 uur is de regen overgegaan in #sneeuw. Op dit moment is de #sneeuwgrens op 1150m. #Mittelberg (Foto is van eergisteren) pic.twitter.com/FhscZ3Lftd
— Hans ter braak (@hansterbraak) 21 december 2017
Meer naar het westen? Hans ter Braak meldt ons in Mittelberg een -dalende- sneeuwgrens van actueel 1150 meter.
De -meest lichte- neerslag kan aanhouden tot zaterdagochtend en zal waarschijnlijk niet echt verkeers-belemmerend zijn. We schreven er de afgelopen dagen al over: de enorme hoeveelheden die eerder op de kaarten stonden zijn drastisch afgebouwd. Gelukkig zeker voor daar waar het even zal regenen. Ik sluit me min of meer aan bij de verwachting van Jorne in het ochtendbericht; 20 centimeter voor de oostelijke noordkant is mogelijk maar zal meest toch voor de wat hogere gebieden en stuwingszones gelden. Ondertussen lukt het waarschijnlijk wel de wegen schoon dan wel goed berijdbaar te houden. Toch zeker vanaf zaterdagochtend. Naar het westen toe overigens steeds minder en de zuidwestkant houdt het zoals gezegd (nog..) droog.
Wat kunnen we onderweg met de auto verwachten? Tot vlak voor aankomst in de bergen op de meeste plaatsen veel van hetzelfde waar ik mee begon. Druilerig weer met soms lichte neerslag waarbij die morgen overdag vooral in Duitsland even wat intensiever kan zijn.
Zaterdag min of meer hetzelfde verhaal hoewel Frankrijk het dan uitgezonderd het noorden al een stuk droger houdt.
Verder hebben zowel Duitsland als (geheel) België waarschuwingen uitstaan voor dichte mist (Nederland actueel opmerkelijk genoeg niet) Iets om rekening mee te houden lijkt me. Pas zaterdag aan het eind van de ochtend lijken de kansen daarop af te nemen door een toename van de zuidwestenwind.
Ik ben er niet helemaal zeker van want het opklaringsgebied is grootschalig gezien toch tamelijk beperkt maar zeer waarschijnlijk dat zondag en eerste kerstdag zonovergoten zullen verlopen op de meeste plaatsen in de Alpen inclusief de dalen. Maar mocht lage bewolking wat roet in het eten gooien dan toch zeker als we het wat hogerop zoeken! Geniet ervan; het “Kaiserwetter” dan wel “Grand Beau” houdt waarschijnlijk niet langer dan die twee dagen aan. Zo meteen nog even wat meer over hoe het verder kán gaan.
Met de sneeuw (bron foto: ANWB) onderweg zal het tot woensdag dus wel meevallen. Maar waar en wanneer wordt het druk? De ANWB, de VID en uiteraard de toeristenbranche verwachten een veel grotere drukte dan voorgaande jaren. De condities zijn top en het gaat ons voor de wind. De grootste drukte wordt morgen en zaterdag verwacht maar ik denk zelf dat het -relatief- wel eens mee kan gaan vallen door de goede rij-omstandigheden én doordat men enorm gespreid lijkt te vertrekken. Al op vrijdag vertrekken is overigens een doorzettende trend waardoor het ook dan dus wel al druk zal zijn. Ach, ik weet het dus niet precies. De VID en de ANWB (zeer uitgebreid) hebben alle informatie mooi op rij gezet.
Vertrekken tijdens of na de kerstdagen is ook een optie. Het is echter lastig daar nu al een gedetailleerde en nauwkeurige verwachting voor uit te geven; de modelberekeningen springen me nog te veel heen en weer en die tijdspanne ligt per definitie buiten de veilige 48-uurs verwachting. Best guess? Met een westnoordwestelijke bovenstroming een full-hit voor de Franse Alpen, mogelijk in de vorm van een soort drietraps raket. Sneeuwgrens is wel een dingetje; in de huidige run van het Europese model schommelend tussen de 800 en (soms) 1500 meter. Aanvangend volgende week woensdag..
Intensiverend op donderdag,
Met nog een toetje op vrijdag.
En overigens nog meer wit goud in het meteo-fictie gebied. Leidend tot deze totalen voor de komende 10 dagen?
Evengoed wordt het een südstau óf krijgt ook de noordkant weer wat verse lading; iets wat met name de berekeningen van het Amerikaanse model (wisselend) laten zien wat vanavond met deze totalen komt. Dat moeten we nog even afwachten en blijven volgen dus.
Goede reis en fijne vakantie gewenst!
15 reacties
Gesloten voor reacties.