De zon gaat op boven het Kleinwalsertal. Daar geen mist te zien. Hier (Kaprun) wel en dus ga ik zo ff de gletsjer op voor een paar bochtjes skiën voor ik weer achter mijn laptop kruip. Finn had het al aangekondigd: er komen nog een paar dumps in de Alpen. Goed om het seizoen echt helemaal fantastisch te laten beginnen voor de kerstgangers. Kijk ff mee…

Komende donderdagavond begint het: prachtige noordstau tegen de Alpen waaruit het de hele nacht kan sneeuwen. Vrijdag en zaterdag zijn dan eigenlijk prima reisdagen. De nacht op zondag is aanhoudende regen en zondag overdag heb je dit:

Tja dat lijkt me niet aangenaam om dan op de snelweg te zitten. Hou nadere berichten misschien in de gaten maar op dit moment zeg ik: mijdt de zondag op de weg.

Zondagavond klapt dat dan met vol geweld tegen de Alpen aan weer. Wel wat hogere luchtdruk dus geen meters sneeuw. Sneeuw tot in Nederland. Op 22 december dus. Maar zelfs als dat even wit wordt lijkt het niet tot kerst te gaan houden.

Wel mooi winters “Wim Hof” weer met kerst: weer dus waarbij je je in een T-shirt op de fiets diep in Siberië waant. En kijk eens: in Oostenrijk zou het met ruim meer dan 1020hPa zo maar nog een paar dagen door kunnen sneeuwen. Ja dat is dus stuwing. Geen meters sneeuw maar die halve tot hele meter wel en dus een ideaalplaatje met kerst, zij het dat we rekening moeten houden met droevige verhalen over lawineslachtoffers. Lekker op de piste blijven. Ik zag in Oostenrijk in de bioscoop een reclame van Saalbach-Hinterglemm (ook rondom de Hirscher-loze WK) en daarop zag je enkel fantastisch pisteskiën en geen off-piste. Houden zo!

Witte Kerst dan enkel daar waar wat relief is op de kaart en totdat we in Nederland ophouden afval te scheiden en we eindelijk beginnen alle afval op een hoop te flikkeren (liefst nog van heel Europa erbij) zullen we nog lang geen heuvel van een paar honderd meter hoog te voorschijn kunnen toveren. Nogmaals: als je de klimaathoax niet gelooft, denk dan aan alle andere flauwekul waar ze ons mee lastig vallen van covid tot aan recycling en Oekraïne. Pek en veren naar huis al die lui…. in Duitsland ligt nu een kans voor de bevolking om zich vrij te stemmen. Maar vrees dat dat volkje daar nog net te bang voor is. In Amerika is het gelukt. Hongarije al vele jaren. In Oostenrijk rommelt men nog aan.

Even inzoomen nog…. nope. Echt geen hoop op een witte kerst. Te meer de huidige hoofdrun van het Amerikaanse model een erg koude is. Vooral voor de Alpenlanden.

Kijk maar ff mee: de zwarte lijn zit diep onderin. Dus ja als je realistisch bent gaat het zo niet uitkomen. Je zou kunnen zeggen dat er rond 24 december een bifurcatie is (een vork). Dus dat rond die datum besloten wordt of we kwakkelen op 1000m in de Alpen of de diepvries.

In Nederland thuis zie je die bifurcatie amper. Vorstkansjes pas naar het einde van de run toe. Op zich moet je met deze run echt uitgaan. van uitstel van schaatspret tot in 2025 voor de Lage Landen. Als er in Nederland nog een witte kerst komt eet ik mijn hoed op. En tja wat te doen qua last minute wintersport? Mmmm… de Duitsers komen vaak pas na heiligavond… maar ja dan kun je enkel pure dikke sneeuwdagen boeken en geen zon. Weet je wat? Ga lekker thuis hardlopen of paardrijden en bekijk dan ter ontspanning wat mooie webcamplaatjes uit de Alpen… en kom hier terug voor meer.

PS Meer actueel winterweer? Doneer!

Categorieën: Europa

Hajo

Hajo Smit studeerde in 1991 cum laude af als meteoroloog, milieu- en klimaatdeskundige. Hij stopte na 3 "hele bijzondere" dagen bij het KNMI met zijn eerste academische baan en werd skileraar en natuurgids. Tussendoor was hij actief als tekstschrijver en vertaler. Aan het einde van het millennium werd hij even een grootheid in het Nederlandse inline skaten als hoofdredacteur van een skate magazine en organisator van een groot Red Bull event in Valkenburg. Na een seizoen als mountainbikegids in Griekenland en Oostenrijk begon hij in de winter van 2006 te bloggen op het snijvlak van wintersport en winterweer. Die winter in Königsleiten leerde Hajo in Oostenrijk ook paragliden. Tussen 2011 en 2017 nam zijn eigen website wintersportweerman.nl gewoon vanuit Nederland een zeer grote vlucht. In december 2017 verhuisde hij naar Oostenrijk om het paragliden weer op te pikken en tandempiloot te worden. Tijdens covid viel de sponsoring van wintersportweerman weg en werkte Hajo acht maanden in Nederland als klusser. De covid-winter 2021 verbracht hij in Hinterglemm waar hij ook weer actief werd als tekstschrijver. Wintersportweerman.nl behaalde dat seizoen een gigantisch bezoekersrecord van 70.000 unieke bezoekers op een dag. Sinds de zomer van 2023 runt Hajo in Zell am See Kaprun zijn eigen tandemparagliding bedrijf vip-paragliding.com.

8 reacties

Lennart · 17 december 2024 op 20:23

Hajo, er moet me toch iets van het hart. Ik geniet elke keer zo van je manier van schrijven en je heldere toelichting over het weer. Jouw berichten hoorden de laatste jaren steevast tot mijn voorpret. Maar tegenwoordig begin je elke keer weer met die verhalen over al die complotten… waarom blijf je daar nou niet lekker weg? Je had hier een levend forum met allemaal wintersportliefhebbers en nu krijg je bijna geen response… ik vind dat oprecht jammer, zou je niet willen overwegen die zijweggetjes gewoon voorbij te rijden?

    Hajo · 17 december 2024 op 21:10

    Mooi integer comment recht uit het hart. Ik leef tegenwoordig van vip-paragliding.com en dat is een volledig apolitiek platform. Ik maak passagiers erg blij met deze hele mooie activiteit en enkel als ik merk dat ze ervoor open staat benoem ik nog wel eens een politiek dingetje maar zeker niet op de website, laat staan in de flyers die we overal uitdelen.

    Tav van wintersportweerman hanteer ik daarentegen een ethiek van actief benoemen van onrecht en dwalingen, die het belang van het weer te boven gaan. Dat balletje is nu eenmaal zo gerold en nu heb ik er op deze manier gewoon plezier in. Ik wil als ik sterf mijn schepper in de ogen kunnen kijken. Ik zie geen weg meer om met dezelfde energie van wintersportweerman een bloeiend bedrijf te maken. Ik heb in het verleden 50-140K per jaar aan dat platform verdiend. Nu nog een paar tientjes.

    Dus laat me lekker mijn gang gaan. Ik vind het gewoon niet ok als bijv tijdens de Duitse bezetting in 40-45 een bakker gewoon zijn brood blijft bakken terwijl hij ook wat dingen aan de kaak kan stellen. Ik heb nu een mooie balans gevonden met paragliden waarvoor ik toch dagelijks in het weer moet duiken en af en toe nog een stukkie tikken hier.

    Ja ik ben ook al aan het werk aan een nieuw Engelstalig boek. Dat is nog lang niet af…. maar mij te vragen te zwijgen over groot onrecht … nu ja vragen mag natuurlijk. Ik stel helaas vast dat maar weinig mensen door hebben dat we op het nippertje aan de overgang naar een volledig orwelliaanse wereld zijn ontkomen met de overwinning van team Trump, Musk, Ramaswamy, Patel, Gabbard, Bongino etc etc etc..

    Dat is toch al best wel triest…. dat mensen het niet eens zien…. nu ja…. dus laat mij af en toe wat roepen. Anders slaapt iedereen echt door…. wordt wel erg leuk vanaf 20 januari…. gaat heel veel moois gebeuren.

      Lennart · 17 december 2024 op 21:41

      Dank voor je heldere reactie en laat ik voorop stellen dat een ieder zijn eigen mening mag hebben en die ook mag delen, ik zeg nergens dat je moet zwijgen. We verschillen behoorlijk van mening maar als ik daarover met je in gesprek wil zoek ik wel een plek waar dat kan en naar mijn gevoel is dat niet hier. Mijn punt is dus met name gericht op de plek waar het gedeeld wordt. Maar het is jouw platform en dus jouw keuze om daar te delen wat jij wil. Aan mij de vrijheid om deze niet te bezoeken . Ik kwam hier om aan te geven dat ik hier graag kwam en dat ook in de toekomst zou willen, maar niet wanneer er dergelijke berichten worden gecombineerd. Mij zal je hier dus niet meer terug zien (misschien als ik het ooit toch zie en in jouw ogen wakker word). Dank voor je bijdrage aan mijn wintersportpret en ik wens je alle goeds

        Hajo · 17 december 2024 op 21:42

        Even goede vrienden! Fijne kerst en een goed nieuwjaar gewenst.

          Lennart · 17 december 2024 op 21:49

          Mooie toevoeging, zelfde uiteraard voor jou

      Aart · 17 december 2024 op 23:02

      Je antwoord is nou net de reden waarom ik al jaren deze site bezoek! Maar of we op het nippertje zijn ontsnapt? Dat de mensheid zit te staren naar een totaal onwerkelijke theatershow (clownsworld), zien helaas maar weinigen, maar dat worden er wel steeds meer. Dus hoop is er zeker.

      Helaas weer een groene kerst in NL. Nieuwe kans op een beetje kou: oud en nieuw.

      Pieter · 18 december 2024 op 16:18

      Hoi Hajo!

      Klopt het dat van vrijdag tot kerst het beste allen weer in Z Frankrijk te vinden is? Lees: zon
      Wij denken aan Allos of Pra Loup.
      Alvast bedankt voor je reactie!
      Mvg, Pieter

        Hajo · 18 december 2024 op 16:38

        Ja alleen in Oostenrijk houdt de Nordstau langer aan over de kerstdagen.

Reacties zijn gesloten.