De Franse bergen brengen ons wintersporters in hogere sferen vandaag. We kijken naar een serie unieke plaatjes van vanochtend. Hierboven Vars in de zuidelijke Franse Alpen. Keurig op bestelling is er vannacht een frontje langsgetrokken dat het landschap van herfst naar winter heeft omgetoverd. Kijk maar…
Zo was het eergisteren nog.
En hier het hele panorama vanochtend. Dit was wat ons betreft het mooiste plaatje van vanochtend maar we hebben er nog een heel stel die je ook niet mag missen. We lopen daar van noord naar zuid doorheen. We beginnen in de Haute-Savoie.
In Flaine een mooi optische effect vanochtend. Een regenboog die eindigt waar de wolk eindigt. Links over de kam een dikke lenticularis als teken dat de Föhn alweer terugkeert.
Hemelsbreed 20km naar het zuidwesten komen we in La Clusaz.
We switchen naar de Savoie en komen in La Rosière, een iets kleiner skigebied in de Tarentaise vlak aan de Italiaanse grens. Hier is een mooie laag gevallen. Geen wonder zo strak aan de hoofdkam.
Aan de andere kant van het dal komen we in het megaskigebied Paradiski in Les Arcs. Daar is het yummie vanochtend! Is de titelplaat op Facebook geworden vandaag.
Een stukje dieper het dal in komen we bij Tignes waar de Grande Motte gletsjer natuurlijk al open is sinds begin oktober. Er is hier niet veel blijven liggen door de harde wind die met de sneeuwval samenging. Je ziet uiterst links en rechts hoe men met pistenbully’s geulen maakt om bij de volgende sneeuwval meer sneeuw vast te kunnen houden.
En natuurlijk is in Tignes ook het dorp Tignes Lac op 2100m wit geworden.
Buurdorp Val d’Isère, waarmee Tignes het superskigebied Espace Killy vormt, is ook tot in het dorp mooi wit geworden. Zeker wel 10cm van het witte goud zo te zien op de krukjes. Nu nog rustig. Op 28 november is hier de opening.
We stappen over van Espace Killy naar de Trois Vallées, nog altijd het grootste 100% met liften verbonden skigebied van de wereld. In Les Menuires op Mont de la Chambre kwam de zon zo op vanochtend.
En kijk eens mee naar rechts: weer een mistboog! Op 23 oktober hadden we er een in het Centraal Massief. Zie hierrr. De mistboog is een variant op een regenboog maar dan met zulke kleine mistdruppeltjes dat het spectrum niet uit elkaar getrokken wordt.
Hier het hele schitterende panorama vanochtend in Les Menuires!
We gaan weer iets verder naar het zuiden: Aussois in de Maurienne is nog gespikkeld van het gras van de bergweiden. Dat zet nog even geen zoden aan de berg!
We verlaten de Savoie en kijken in de Isère naar Alpe d’Huez. Een mooi zonnig plaatje van de Pic Blanc.
Op een steenworp afstand La Grave.
Het ook vrij zuidelijke Montgenèvre is een soort mytisch landschap vanochtend met heel mooi licht.
Hier in Montgenèvre is eigenlijk best veel gevallen. Misschien wel het meeste vandaag?
Nog eentje uit Montgenèvre.
En nog eentje.
We sluiten af met Isola 2000 helemaal in het zuiden in de Alpes Maritimes. Natuurlijk is het op die hoogte wit geworden net als buurdorp Vars wat we helemaal bovenaan al zagen.
Het is intussen oud nieuws dat we meteen weer afscheid moeten gaan nemen van deze sneeuw. Het hogedrukgebied herstelt nu snel en daarmee komen we in West-Europa langdurig in een zwakke zuidelijke stroming. Het kwik in de bergen op 1500m komt langdurig op meer dan 10ºC uit. We wachten op een nieuw signaal van een serieuze winteraanval later in november. Maar vandaag genieten we volop van de plaatjes uit de Franse bergen en weten we ook zeker dat het helemaal goed komt ruim voor de opening van alle skigebieden.
3 reacties
Gesloten voor reacties.