Europese lange termijnkaarten razend interessant!

Allereerst, je leest hier het avondbericht van een super fiere papa, uit een net terug wit geworden Die Tauplitz. Deze middag liepen de skilessen van mijn dochter van vier af met de traditionele reuzeslalomwedstrijd. Ze zat in de beginnersgroep, en zoals gewoonlijk eindigde iedereen daar op de eerste plaats. Ok denk je dan: ze kan in ploeg de babypiste af, maar er zullen nog vele lessenreeksen moeten volgen eer ze papa kan bijhouden. Maar dan … na de middaglunch namen mijn vrouw en ik ze mee op de piste, en wat daar gebeurde was (vond ik toen toch) miraculeus. Niet meer om de vijf meter gaan zitten of vallen, en zowaar bochten maken. Hup, dan maar voor de allereerste keer mee de stoeltjeslift op en even testen op blauwe piste. Vallen? Nee hoor. Bochten maken? Jazeker. Klein stukje rode piste dan maar. Idemdito. Wie heeft die kleine de afgelopen vijf dagen eigenlijk voor de gek gehouden? De skilerares dus. Ofwel zijn wij zo’n goede lesgevers, haha. Ik vraag me af of ik ze volgende keer nog op skiles moet zetten. Maar dit geheel terzijde.
Daarbovenop is het hier buiten een uurtje geleden aan het hotel op een kleine 800 meter hoogte net beginnen sneeuwen, en dat voor de eerste keer deze week, want alleen zondag viel er hier afgelopen week neerslag. Maar in het dal was dat doodgewone regen. Hmmm, someone is feeling lucky tonight. En ook op de weerkaarten zie ik allerlei lekkers verschijnen. Ik heb de discussie van deze middag over de zin of onzin van de lange termijnkaarten wat gemist, dus trek ik me er niets van aan. En maar goed ook, want als je goed kijkt zie je allerlei dingen gebeuren die het verdere verloop van de Europese winter kunnen bepalen.
Over de verwachte sneeuw in de Alpen de komende dagen ga ik het even niet hebben. Hajo is er deze ochtend al diep op ingegaan, en alles staat nog overeind. Lees hier nog even terug moest je het gemist hebben. De verwachte neerslaghoeveelheden zijn in de avondruns iets positiever uitgevallen voor de noordkant van de Oostenrijkse Alpen, maar dat gaat de komende runs nog wel wat heen en weer schipperen. Dat de west- en zuidkant nogmaals de winnaars zijn, was al lang duidelijk, en verder wordt het gewoon nowcasten.
Eigenlijk zijn er best wel wat elementen die ik hier graag zou willen aanhalen. Maar ik ga me voorlopig beperken tot diegene die me het momenteel het interessantst lijken. Hier zie je de Europese weerkaart voor volgende woensdag van het Amerikaanse GFS. Ik had evengoed die van het Europese EC of die van het Canadese GEM kunnen aanhalen, want die zijn vrijwel identiek. Vrij grote kans dus dat dit scenario het gaat worden. Je ziet op grote hoogte een uitbraak van polaire lucht naar het zuiden vlak voor de Europese westkust, waardoor zich boven het Iberisch schiereiland een aparte depressie gaat vormen. De voorbije weken zagen we soortgelijke dingen ook al gebeuren, vlak bij de Alpen dan (ook komend weekend trouwens). Alleen de oorzaak is deze keer anders. De voorbije keren waren het golven in het polaire front. Deze keer …
… ligt de oorzaak bij de straalstroom die bruusk begint te meanderen in onze omgeving. En dat is alweer even geleden! Ergens kan je wel zeggen van ‘ja, maar … verderop naar het westen ligt alweer een nieuwe jetstreak klaar die de WC weer in volle glorie laat herrijzen.’ Klopt, maar dat lijkt het hem deze keer volgens de avondruns niet te worden.
Hoe gaat het dan verder? Wel vanaf dat punt betreden we de meteofictie en lopen de modellen weer uiteen. De meest extreme run van vanavond is de GFS12. Die laat de depressiekern via Noord-Afrika de Middellandse Zee optrekken waar die terug activeert. De wind in de Alpen wordt zo in de oosthoek geslagen, en in een later stadium krijgt het hoog boven de Lage Landen steun van een nieuw hoog op de Atlantische Oceaan. Nog belangrijker, de straalstroom is in deze run in geen heinde en verre meer te bespeuren boven Europa.
Een ander belangrijk positief aandachtspunt is het hoog boven de Noordpool die ik hier in het rood omcirkeld heb. Het is naar noordpool-normen warmbloedig en lijkt steeds stabieler positie te kiezen. Op zich ligt dit hoog te ver van ons verwijderd om direct van invloed te zijn op ons weer. Maar het is wel een noodzakelijk iets om de WC zoals we die de laatste maanden gekend hebben te doorbreken. Het hoeft maar een dikke duizend kilometer meer naar onze richting op te schuiven, en we zitten weer met dezelfde weerkaarten als afgelopen lente.
En hoe zit het nu met die stratosfeer? Na het wintersportweerman-jaaroverzicht van Arjan enkele dagen geleden, in deze grafiek het stratosfeerjaaroverzicht. Op zich een moeilijke figuur, maar als je je even focust valt het wel mee. De verticale as geeft de hoogte tot 50km hoogte weer en de kleuren de temperaturen op die hoogte. De horizontale as geeft de tijd (2013) weer, en elke maand wordt er met zijn eerste letter op weergegeven. Links bovenaan heb ik de Sudden Stratospheric Warming (SSW) van januari 2013 omcirkeld, die mogelijk (niet bewezen) tot koud winterweer leidt in het noordelijk halfrond. En helemaal rechts heb ik een blauw vraagteken gezet bij de extreem koude temperaturen op 25km hoogte van een tiental dagen geleden. ‘Off the charts’ heet zoiets. Als je goed naar de uiterste rechterkant van de grafiek kijkt, zie je dat de de stratosfeer helemaal bovenaan weer aan het opwarmen is. Maar het lijkt voorlopig niet door te zetten.
Volgens deze grafiek niet meer dan normaal. Er is een verband gevonden tussen het optreden van een SSW, de QBO (Quasi Biennial Oscillation) en de activiteit van de zon. Het zou nog een extra artikel vragen om alles hier uit te leggen, maar het komt er op neer dat de activiteit van de zon momenteel niet extreem hoog is, vergeleken met de voorbije decennia, en de luchtstromingen op grote hoogte boven de evenaar momenteel van west naar oost waaien (positieve QBO). Daardoor is er dit jaar weinig kans op een SSW. Wil je er meer over weten, lees dan dit artikel nog eens van meteoconsult van enkele maanden geleden.
Deze kaart geeft de temperatuur verwachting weer op 30km hoogte voor binnen een 10-tal dagen. De koudeput boven de Noordpool geraakt niet verdreven, maar er wordt wel een serieuze aanval op gepleegd. Afwachten maar wat daar de gevolgen van gaan zijn.
Conclusie van dit bericht? Diegenen die winter ’13/’14 al hebben afgeschreven, hebben ongelijk. Er kan nog veel gebeuren, dus houd de berichten hier de komende tijd in de gaten! Zo, hier laat ik het even bij. Morgenvroeg even testen wat mijn dochter er op een zwarte piste van bakt! Mopje 😉 .
@Frederic, je bedoelt vast wel de stratosfeer opwarming (nog geen ssw) en de MJO die naar fase 6 a 7 kan stijgen. Want morgen komt de nieuwste EC 32daagse en die kan dat mss in hun verwachting meenemen. 1 model heeft het al gedaan en dat is UKMO (met office) en die verwacht een koudere 2de helft januari. En nog wat interessant is de zonale wind dat op 1hpa flink aan ‘t dalen is 😉 Hier een kaart
Onder andere Ab 😉
Ik moet mij natuurlijk inhouden, maar ik ga toch even juichen: hoeraaa!!!!
en ondertussen aan de Amerikaanse oostkust :
• http://www.deredactie.be/cm/vrtnieuws/buitenland/140102_sneeuw_vs
• http://www.hln.be/hln/nl/9296/Sneeuw/article/detail/1767172/2014/01/02/Vrieskou-bedreigt-Big-Apple-gevoelstemperatuur-tot–23-C.dhtml
Brrrrrr…. 🙂
Ook interessant leesvoer : http://www.hln.be/hln/nl/2654/Extreme-Aarde/article/detail/1766673/2014/01/01/2013-koudste-jaar-sinds-2010.dhtml
zelfs in huis in Tirol niet veilig:
http://www.zie.nl/video/algemeen/Boomstam-doorboort-woonhuis-in-Tirol/m1mzdx5fex82
@frederic, ik heb met heel veel interesse je bericht weer gelezen!
Causale verbanden waar je in je bericht op ingaat zijn idd niet onomstotelijk bewezen maar wel zeer interessant om te volgen.
Top bericht! grote klasse.
Thx @Erwin. Eigenlijk schandalig dat er nog zo weinig geweten is over al die verbanden. Dringend meer onderzoek nodig!
Hetzelfde in de medische wereld. Onlangs nog heeft de Belgische prof Bellemans een pees in de knie ontdekt waar niemand het bestaan van afwist. We zijn wel bezig met spitstechnologie, maar de basisanatomie van de mens is blijkbaar nog altijd niet gekend.
Mooie vergelijking!!
Mwa, dat is niet helemaal eerlijk. Die pees was er altijd al, en werd gewoon onder een groep geschaard. Nu lijkt het iets aparts te zijn, maar zo baanbrekend is dat nu ook weer niet 😉
We weten uiteraard nog maar heel heel weinig van veel medische zaken, maar we hebben juist heel, heeeeel veel geleerd in de afgelopen 30-40 jaar. Ik vraag me af of je dat kunt vergelijken met wat er over het weer bekend is.
Laat ons nu maar hopen dat dit ook zo uitkomt .
Zulke berichten geven altijd wat hoop , en zeker als ze dan ook uitkomen is het fantastisch. Langs de andere kant zal het weer ontgoochelend zijn als binnen een paar dagen weer totaal wat anders wordt voorspeld.
Maar kom laat ons maar positief blijven en ervan uitgaan dat het ook zal gebeuren rekening houden met het feit dat het ook niets kan zijn.
Zo is dat @Patrick. Let wel, ik heb geen voorspelling gedaan in dit bericht. Enkel aangegeven dat er na volgende week woensdag weer nieuwe kansen zijn. Dus draai die duimen al maar warm 😉
Na de slechte pistecondities in Lermoos & Biberwier heb ik van 28-2 tm 9-3 net weer 10 dagen geboekt naar Montafon. Mijn kleine man (5 jaar) is nu inmiddels 2 jaar op skiles geweest en vind het zo super dat ie vroeg of we met Carnaval weer gaan. We hebben daarom nu een huis relatief hoog in de bergen geboekt (Batholomaberg). Nog steeds trouwens maar ruim op 1100 meter.. Ik hoop nu op betere condities dan met kerst waar het onder 1000 meter gewoon regende..
Had je al formuliertje ingevuld? https://www.wintersportweerman.nl/ja-ga-partner-skigebied/
gfs 18uur is het voor de LL nog (net) niet maar zowel in het Noorden als Oostblok begint zich een mooi koudereservoir te vormen…. wordt interessant ondanks als je alleen op LL focust in deze run het nog niet echt winterweer oplevert. We blijven het volgen! sleep well !
Boston, USA.. Briljante plaat, hier zit zo veel in..

Actueel overigens -11 °C, verwachting is in de nacht naar zaterdag -25 °C
Mooi bericht @ Frederic !
Leuk om lezen dat zo’n kleine meid al flink kan afdalen, is er een nieuwe Lindsey Vonn in de maak ? 🙂
De vooruitzichten op winterweer voor de LL worden op langere termijn toch al iets positiever.
Ik had de winter nog niet afgeschreven, zeker niet na seizoen 2012/13 maar begon toch al stilaan te denken dat we geen winter zouden krijgen.
Zoals ik reeds schreef gaat vooral Oostenrijk vanaf medio februari een bak sneeuw over zich heen krijgen. 😉
GFS 00 heeft er zin in en komt richting half januari met een poolhoog precies waar @Frederic het gisteravond over had dat constant terug blijft keren in de verwachtingen en zomaar het weer kan bepalen. Nou daar lijkt het zeker op virtueel gezien bij de GFS 00u want dat poolhoog zakt af naar scandinavie en Groenland/Ijsland vanaf 14/15jan. Met vervolgens een noordelijke blokkade van hogedruk en een forse kou uitbraak richting scandinavieen deels ook west europa vanuit het NO door een noordoostelijke stroming!! Allemaal meteofictie maar het begin is er 😉 Ik ga weer werken tot laterrrr
Idd ab mooie analyse! Einde gfs 0 uur run eindelijk winters! Allemaal meteofictie maar het staat er tenminste een keer op!
Zware sneeuwstorm teistert VS http://nos.nl/l/593029
5* frederic, zowel voor het bericht als voor de skikunsten van de dochter!
Prachtig bericht, mooie reacties…Maar aan het allermooiste gaan we voorbij uit dit bericht. Die kleine van Frederic die de pistes aframmelt.
Vorig jaar exact hetzelfde met mijn dochtertje meegemaakt. Vol verbazing mee de rode piste op en ze suisde soepeltjes naar beneden. Ik moest rap mijn rechterschoen in mijn snowboard klikken want ze was al weg. Ook een soort SSW: suddenly suizende zoetekes. Prettig weekend alvast, het wordt een druk weekend voor de weermannen denk ik.
Verscheidene websites geven aan dat we een winteruitbraak krijgen vanaf maandag 13 Jan met kans op sneeuwbuien. Kijkend naar de de nieuwe kaarten van GFS00 zou dit zeker wel eens kunnen. Maar idd allemaal nog op lange termijn. Maar er staat echt wel iets te gebeuren, dat is duidelijk! Kijk al uit naar een nieuwe update van jullie! 🙂
In de LL dan wel te verstaan! 😉