Het heeft bij mij in Rotterdam een beetje gesneeuwd afgelopen nacht. Niet genoeg voor een fraaie foto maar toch een gebroken dek. Ronaldo schoot me ongevraagd te hulp en appte vanuit Purmerend bovenstaande plaat zojuist. Niets aan toe te voegen!
En ook bij onze Belgische collega Frederic in Meensel-Kiezegem een witte wereld! Hoe is het bij jullie?
De minima mogen er overigens al zijn hoor. Boven iets meer sneeuw vroor het in Deelen al matig op waarnemingshoogte, op 10 centimeter hoogte werd het -9.
Komt er nog meer sneeuw en blijft het liggen? Vandaag waarschijnlijk niet noemenswaardig. Afgezien van een enkele licht buitje laat alleen HIRLAM wat kleine kansjes zien. Eerst vanmiddag een zwak front dat zuidwaarts trekt en de westkust schampt. Als er al wat valt zal het regen of natte sneeuw zijn. De temperatuur komt overal nog vrij ruim boven nul, heel misschien pakt alleen het uiterste zuiden van Limburg de eerste ijsdag.
Komende nacht doet datzelfde model nog een nieuwe poging met wat zuidwaarts overtrekkende neerslag. Uit wat dan valt zijn de sneeuwkansen een stuk groter.
Veel zal het sowieso niet zijn. Maar; het maakt nogal uit voor de nachtelijke afkoeling. En we willen graag weten hoe koud het kan worden; hoe snel we op de schaats komen.
Rondje langs de modellen leert me dat het fijnmazige KNMI / HIRLAM en het Europese ECMWF model er gelijkwaardig en het beste opzitten. Het Amerikaanse GFS onderschat de uitstraling, terwijl ik in HARMONIE minima tot -11 zie. Dat laatste lijkt me vrijwel onmogelijk; waarschijnlijk wordt hier uitgegaan van een virtueel sneeuwdek dat er niet (meer) is. En dus zet ik voor komende nacht in op bovenstaande. Bij weinig wind denk ik dat het genoeg is voor de vorming van een dun ijsvloertje op uitgebreide schaal. Morgen overdag zullen de maxima in het oosten rond het vriespunt uitkomen, in het uiterste westen wordt het misschien nog 3 graden boven nul. Maar omdat de lucht dan al lekker droog is en de zon maar weinig kracht heeft zal er weinig of geen smelt meer optreden.
Dat zou mooi zijn want in de nacht naar dinsdag gaan we los! Er kan één tot twee centimeter bij komen. Dinsdag wordt mogelijk in een groot deel van Nederland en België de eerste ijsdag.
Daarna wordt het héél spannend. Ten eerste berekent het Amerikaanse model een wat vreemd sneeuw -en aan de kust regen of ijzel- signaal voor de loop van woensdag; tot zo’n 3 centimeter. Opmerkelijk bij de hoge luchtdruk maar we zien het al diverse runs terugkomen. In de gaten houden maar. En liever niet doen natuurlijk: we willen geen sneeuw op het ijs.
En dan zien we een cruciaal breekpunt. De modellen gaan vanaf donderdag enorm uit elkaar lopen; veel onzekerheid. En houden overigens voet bij stuk; weinig veranderd ten opzichte van de berekeningen van gisteravond. Dit zal min of meer de uitgangssituatie zijn; op woensdag nog weinig verschil. Hoewel, het GFS heeft boven de Baltische staten al iets meer hogedrukopbouw dan het ECMWF.
Het Europese model laat het hoog vervolgens min of meer in tweeën splitsen. Een kern trekt richting de Balkan; de andere vestigt zich boven de Britse eilanden. Met een noordwestelijke stroming voor de lage landen tot gevolg.
De Amerikanen laten ons doen schaatsen. Ik zie een hartje; mooi toch? Het hogedrukgebied verplaatst zich netjes oostwaarts en een oostelijke stroming zou het resultaat zijn.
En dan zouden we de winter echt induiken. Overdag lichte tot soms matige vorst, in de nachten meest matig. Met in gedachte dat de minima wat onderschat worden door dit model; kan het nog mooier uitpakken.
Dat kan een prachtig schaatsweekend worden! En wie weet hoe veel langer daarna nog. In dit scenario zou de dooi invallen op 25 januari maar dan zitten we uiteraard al ver in de meteo-fictie. Sowieso is het afwachten natuurlijk gezien de onzekerheid in de modellen en de termijn.
Het ensemble van het Amerikaanse model gelooft er in ieder geval in; 85%. Bedenk hierbij waar al eerder voor gewaarschuwd is: zelfs als er 100% ensemble-overeenstemming is en alle modellen op één lijn zitten moeten we afwachten tot e.e.a. binnen de betrouwbare termijn komt. Meestal is dat een dag of vijf vooruit. Vaak langer, soms korter. Zoals nu. We zien dat de modelberekeningen het kennelijk erg moeilijk hebben met het al dan niet ontstaan van afwijkende winterse patronen; geblokkeerde situaties. En het werkt nu eenmaal zo in ons maritieme klimaat. Het is desondanks enorm knap wat de modellen doen. Bijzonder vaak kloppen de trends en scenario’s tot een dag of tien vooruit. Ik denk bijvoorbeeld aan de sneeuw van afgelopen dinsdag en de ijzel van vorig weekend; dat zal al een week van te voren strak in de verwachtingen. En ook de sneeuw voor de Franse Alpen zagen we goed aankomen.
Wow. Die hoef ik niet uit te leggen denk ik. Dit ECMWF-ensemble schiet mijn pleidooi voor de betrouwbaarheid deels aan diggelen. Minder dan 4 etmalen vooruit een compleet andere en dus onvoorspelbare wereld. Nu ja, spannend!
115 reacties
Reacties zijn gesloten.